Latest Team News

LATEST topics

These camps are specifically for the 5th-9th grade athlete who wants to be a standout and ready to impress at their school tryout. We will work on every aspect of the game. The camp focus will be passing, serving, hitting, defense, transition movement, and conditioning. These camps are suitable for advanced or beginner athletes.

Come to our back to school camps to get ready for your school team tryout and your upcoming school season!

Date: August 12th-14th
Time: 9:00am-12:00pm
Location: VIP
Cost: $150.00
Grades: 5th-9th
   

Date: August 19th-21st
Time: 5:30pm-8:30pm
Location: VIP 
Cost: $150.00
Grades: 5th-9th

To register click here.

 

Summit-Nitro Volleyball Club is seeking qualified coaches to be apart of our growing program. 

To obtain more information about our program(s) please contact our Executive Director – Andy Reitinger: andysummit@yahoo.com. You can also download our Summit Volleyball Application for Employment and email it to the same address. 

We look forward to working with you in the very near future!

Summit-Nitro’s VIP Complex has been selected for the 2014 Best of Plano Awards for Amusement Games & Machines.

For details and more information please view our website:
2014 Best of Plano Awards – Amusement Games & Machines 

If you are unable to view the link above, please copy and paste the following into your web browser:
http://plano.narram.net/sg6lnvj_SUMMIT-NORTH-ATHLETIC-COMPLEX 

 

      5th Grade TEAM: SNVC Red
COACH: Sam Stephenson & Andy Gass
Practice: Mon. & Wed. 7-8:30pm @VIP
Roster:
Taylor Jakobiak
Lauren Coltharp
Maya Parlette
Izzie Hernadez
Alexa Breslin
Audrey Gass
Avery Hill
Taylor Hervey
   

5th Grade TEAM: SNVC Spike Attack
COACH: Andy Gass
Practice: Mon. & Thurs 7:00-8:30pm @ VIP
Roster: 
Braelyn Ellsworth
Riley Sopocy
Zoe Cox
Caitlyn Pinaga
Kristen Miller
Peyton Spriggs
Dani Tillery
Alexa DelaPaz
Anabelle Barnard
Sydney Haas

 

6th Grade TEAM: SNVC Red
COACH: CAM Metcalf
Practice: Mon. & Wed. 5:30pm-7:00pm @TEA
Roster: 
Jenna Giamatteo
Hannah Megarity
Mackenzie Blackson
Lauren Easterwood
Tiana Hammock
Julianne Brodrick
Sarah Lawrence
Helen Batson
Kate Hall
Sarah Gerard
Olivia Martin
Abryna Odom
Lydia Stone
    6th Grade TEAM: SNVC White
COACH: Sharhonda Conner
Practice: Tues. & Thurs. 7:00-8:30pm @VIP
Roster: 
Katherine Reis
Faith Melone
Jenna Knox
Crystal Nickerson
Taylor Hunt
Reid Daun
Caitlyn Coker
Mallory Onstot
Morgan Gibbons
Rebecca Goldstein
     

 

7th Grade TEAM: SNVC Red
COACH: Chip Childers
Practice: Wed. 6pm-7:30pm & Sun. 3:30pm-5pm @TEA
Roster: 
Emily Ray
Kate Jansen
Haleigh Brown
Katherine Martinez
Naomi Font
Livia Felix
Alyssa Rothrock
Danielle Przybylski
    7th Grade TEAM: SNVC White
COACH: 
Sam Stephenson
Practice: 
Thurs. 7-8:30pm & Sun. 1-2:30pm @TEA
Roster: 
Katy Durkee
Ainsley Koch
Olivia King
Mia Krusinski
Victoria Smith
Kara McKemie
Isabella Aguilar
Abby Scotch
    7th Grade TEAM: SNVC Blue
COACH: Jose & Jason
Practice: Tues. 7-8:30pm @VIP 
Roster: 
Natalie Konstans
Gaby Montenegro
Katie Kopinski
Olivia Baldwin
Lili Westover
Kate McKinney
Maddi Gavey
Avery Dewolf
Hannah Harmon
Olivia Mitchell
Kaitlyn McFarland

 

7th Grade TEAM: SNVC Black
COACH: 
Brian Meyer
Practice: 
Mon. & Wed. 5:30-7:00pm @VIP
Roster: 
Bailey Avignone
Brenna Maercklein
Alyssa Underwood
Frankie Wright
Alaina Forrest
Riley Marx
Zoe Abbruzzese
Sydney Null
Makenzie Smith
    8th Grade TEAM: SNVC Red
COACH: Jose & Steve
Practice: Mon & Wed 7-8:30pm @VIP
Roster:  
Kyla Constancio
Emily Morrison
Kamryn Johnson
Emma Parks
Rachel Lane
Carlie Malone
Upasana Pudupakkam
   

8th Grade TEAM: SNVC White
COACH: 
Andy Gass
Practice: 
Tues. 5:30-7:00pm & Sun. 4-5:30pm @TEA
Roster: 
Emma Easterwood
Alex Long
Lucy Long
Kendal Kennedy
Melissa Wrobel
Sarah Bishop
Claire Chiles
Julia Giamatteo
Anna Murphy
Alyssa Araujo
Isabella Milano 

 

HS TEAM: SNVC Red
COACH: Andy Gass
Practice: Wed. 7-8:30pm @VIP & 
Sun. 2:30-4:00pm @TEA
Roster: 
TBA
    HS TEAM: SNVC White
COACH: Steve Carrera
Practice: Wed. 7-8:30pm @VIP & 
Sun. 2:30-4:00pm @TEA
Roster: 
TBA
     

 


We still looking for a few Summer 2 players or if you could not make the placement clinic and are interested in playing please email: steve.carrera@gmail.com

For more Information & to Register: Click here.

Click here to view Summer 2 PVA schedule.

Dates:
May 31st @ TEA
June 7th @ VIP
July 12 @ TEA
July 19th @ TEA

Times / Ages / Cost:
11:00am-1:00pm  / Ages 14U and Younger / Cost: $20

Locations:
TEA / 3361 Boyington Drive, Suite 220, Carrollton, TX 75006
VIP / 1909 10th Street, Suite 400, Plano, TX 75074

To register click here.

To read more about this announcement please click here and good luck this season to Scott and the Plano East Volleyball Team.

Summit-Nitro’s Top Finishes at National Qualifiers:
17 National Andy 4th at Big South
13 National Andy 5th at Big South & 9th at Lone Star & 11th at AAUs 13 Open
17 National Brad 5th at SCVA & Northern Lights
14 National Darren 9th at MEQ & SCVA & Lone Star
16 National Scott 9th at MEQ
16 National Steve 9th at MEQ & Big South
15 National Brad wins Silver Division at MEQ
16 National Dana wins Bronze Division at Big South

Haley Moffett – 18 National Brian / UIL All District 10-4 First Team
Rebecca Franklin – 18 National Brian / UIL All District 12-2 First Team / All District Academic Honors
Andi Spearman – 18 National Brian / UIL All District 12-5A First Team
Emily Martinez – 18 National Brain / UIL All District 10-4A Honorable Mention and Academic All District
Riley MacDonald – 17 National Brad / UIL 4A First Team All State / UIL All District 9-4A Setter MVP 
Miranda Higginbotham – 17 National Brad / 4A TAPPS Honorable Mention All State / 4A TAPPS First Team All District 
Libbie Vickers – 17 National Brad / 4A TAPPS First Team All Tournament / 4A TAPPS First Team All State / 4A TAPPS Co District MVP /4A TAPPS All District 
Kelsey Gaertner – 17 National Brad / UIL Second Team All District 12-5A 
Laura Hogan – 17 National Brad / UIL All District Newcomer of the Year 5-5A 
Siobhan Wynne – 17 National Brad / UIL All District Outstanding Setter 9-5A
Lauren Hutto – 17 National Brad / UIL First Team All District 9-4A
Ashton Blackburn – 17 National Andy / UIL All District Server MVP 11-5A 
Mariah Karigan – 17 National Andy / UIL All District 10-4A Academic Team
Kelly Crow – 17 National Andy / Tapps All State First Team 2A / All 2A District 1 First Team
Makenzie Shaw – 17 National Andy / Tapps All 3A District 4 First Team
Erin Parkinson – 17 National Andy / UIL All District 9-5A First Team
Cali Bassnet – 16 National Dana / UIL All District 10-4A Second Team
Megan Beck- 16 National Dana/ TAPPS 3A All District First Team/ TAPPS 3A Blocker of the Year
Payton Aydelott – 15 National Jeff / Tapps All 3A District Second Team / Tapps 3A New Comer of the Year 

More to come…

Summit-Nitro Volleyball is very proud of  our athletes and we wish them the best of luck as they continue on their path in volleyball and life.
0601movingonup
2014
Rebecca Franklin – Austin College

2013
Kennede Banks – Jackson State
Julia DeVinny – Tennessee – Martin
Symone Stephenson – South Alabama
Gabby Litwin – Mississippi State
Kristen Favre – East Tennessee State
Ashley Mariani – University of Tennessee
Anna Leigh Cargyle – Harding University
Brianna Allmon – East Tennessee State
Katelyn Labhart – Texas A&M
Laura Beaty – Ole Miss
Kaitlyn Granger – Stephen F. Austin
Jaliyah Bolden – Colorado Sate